در حال بارگذاری....

1 مهر 1400

به یاد زنده یاد روح‌الله زم

محل زایش: تهران
تاریخ زایش: ۵ مرداد ۱۳۵۷
محل جاودانگی: بهشت زهرای تهران / قطعه 320 / ردیف57
تاریخ جاودانگی: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ (۴۲ سال)
دلیل جاودانگی: اعدام با چوبه دار
شغل: وبلاگ نویسی و خبرنگاری
گرایشات سیاسی: مستقل
جرم: انتشار اخبار محرمانه
فرزندان: دو دختر
معروفیت: مدیریت گروه خبری آمدنیوز

او یکی از مخالفان فعال نظام جمهوری اسلامی ایران بود و برای انتشار اسناد فساد حکومتی شناخته شده‌است.
زم در تیر ۱۳۹۹ در دادگاه عمومی به ریاست ابوالقاسم صلواتی، و همچنین دادگاه انقلاب به اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شد و پس از تأیید حکم اعدام در دیوان عالی کشور در روز ۱۸ آذر، چهار روز بعد در ۲۲ آذر ۱۳۹۹ با طناب دار اعدام شد.
این اعدام در حالی صورت گرفت که خود روح‌الله زم تا آخرین لحظات از تأیید حکم اعدام و حتی اجرای آن خبری نداشته‌است و خانواده وی نیز پس از اعدام مطلع می‌شوند.

او برای اولین بار از ماجرای ۶۳ حساب قوه قضاییه پرده برداشت. او بود که دربارهٔ وجود بدل سید علی خامنه‌ای سخن گفت و با جدیت پیگیر اتهام سعید طوسی (قاری قرآن متهم به تجاوز به کودکان) بود.
روح‌الله زم که در انتخابات سال ۱۳۸۸ به ستاد انتخاباتی مهدی کروبی نزدیک بود و با تحریریهٔ سحام نیوز (سایت حزب اعتماد ملی) همکاری می‌کرد، پس از رخدادهای انتخابات ریاست‌جمهوری آن سال بازداشت و شکنجه شد. به گفتهٔ خودش در زمان بازداشت ساعت‌ها به میله‌های فلزی بسته شده بود و در حالت خمیده در مکانی نگهداری می‌شد تا اعترافات مورد نظر بازجویان علیه پدرش، مهدی هاشمی رفسنجانی، غلامحسین کرباسچی، محمد خاتمی و مهدی کروبی از او گرفته شود.

روح‌الله زم از مالزی به ترکیه و از آنجا به فرانسه پناهنده شد. همکاری‌اش با سحام‌نیوز قطع شد و «آمدنیوز» را تأسیس کرد.
اعتراض‌های دی ماه ۱۳۹۶، نقطهٔ عطف زندگی روح‌الله زم و کانال آمدنیوز بود که به اتاق جنگی علیه جمهوری اسلامی تبدیل شده بود. بر اساس برخی شواهد، آمار بازدیدهای این کانال در برخی از روزهای دی ماه ۹۶ بیش از دو میلیون بود. تلگرام در همان روزها به درخواست وزیر ارتباطات ایران و به خاطر انتشار محتوایی که «دعوت به درگیری مسلحانه» عنوان شد، کانال آمد نیوز را مسدود کرد اما خیلی زود کانال دیگری به نام «صدای مردم» جای آن را گرفت. چند ماه بعد و در اردیبهشت ۹۷ دولت ایران، پیام‌رسان تلگرام را به‌طور کلی فیلتر کرد.

روح‌الله زم در مهر ۱۳۹۸ در سفر به عراق توسط عوامل جمهوری اسلامی ربوده شد و به ایران منتقل شد. در ۲۲ مهر وی روبه‌روی دوربین سپاه پاسداران اعتراف کرد که «اعتماد به کشورهای دیگر اشتباه است».

 

جمله معروف او در مصاحبه تلوزیونی که به بازجو خبرنگار گفت:

شما میگید: اغتشاشات ,ولی ما میگیم اعتراضات بسیار خبرساز شد.

روح الله زم با سادگی و صداقتی که داشت توانسته بود در مدت کوتاهی طرفداران بسیاری رو برای خود جلب کند.

 

روحش شاد و یادش تا ابد جاوید.

 

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.